یک اقتصاددان با بیان اینکه اظهارات وزیر راه و شهرسازی در خصوص ضرورت خروج سیمان و فولاد از بورس کالا به معنای اعتراف به فسادی است که در بورس کالا رخ می‌دهد، گفت: خانه‌دار شدن طبقه متوسط و متوسط به پایین راهی جز اعطای زمین و مصالح از سوی دولت ندارد.
عرضه فولاد و سیمان فرصتی برای رانت و فساد در بورس کالا است

به گزارش فولادنامه به نقل از تسنیم، حسین راغفر اقتصاددان و استاد دانشگاه در پاسخ به سوالی در خصوص خارج شدن فولاد و سیمان از بورس کالا که وزیر راه و شهرسازی از آن به عنوان راهکاری برای کاهش قیمت مسکن سخن گفته بود، اظهار کرد: معنای دیگر این حرف این است که وقتی محصولات وارد بورس کالا می‌شود، قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. به عبارت دیگر این موضوع اعتراف به فسادی است که در بورس کالا رخ می‌دهد. این موارد تنها فرصت رانت و سوء استفاده بوده است که به اسم بورس کالا منافع عده خاصی را تامین کرده است.
وی با بیان اینکه این اظهارات وزیر راه و شهرسازی نیز عملا تاییدی بر این مسئله است، گفت: ضمن اینکه برای خانه‌دار شدن طبقه متوسط و متوسط به پایین جامعه راهی جز اعطای زمین از سوی دولت با قیمت نازل و همینطور ارائه مصالح ارزان قیمت یارانه‌ای راه دیگری وجود ندارد.

راغفر گفت: البته تنها این مسئله راهگشا نخواهد بود چرا که وقتی مصالح یارانه‌ای وارد بازار شود، به سبب اینکه ساختار توزیعی در اختیار دلالان قرار دارد، اجازه دسترسی مردم بدون مسکن به مصالح ارزان را نمی‌دهند. در نتیجه یک اراده سیاسی قدرتمندی لازم است تا این چرخه را بشکند و فرصت خانه‌دار شدن اقشار کم درآمدتر را فراهم کند.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین