طبق آخرین بررسی‌های میدانی صورت گرفته در حال حاضر هر پاکت سیمان تیپ دو تهران در بازار ۵۰ هزار تومان قیمت دارد.
موج جدید کاهش قیمت در بازار سیمان

به گزارش فولادنامه، در اواخر خردادماه همزمان با انتشار اخباری مبنی بر جیره‌بندی برق صنایع سیمان و فولاد نرخ هر پاکت سیمان سر به فلک کشید به طوری که بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که قیمت هر پاکت سیمان در بازار تا ۹۰ هزار تومان بالا رفت.

با گذشت یک ماه از این اتفاق و تأمین برق شبانه صنایع سیمان و فولاد ثبات قیمت‌ها به بازار بازگشت و مدیرکل دفتر صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت اصلی این کالای اساسی گفت: با درنظر گرفتن ۹ درصد ارزش افزوده و ۱۰ درصد هزینه حمل‌ونقل و ۱۵ درصد نرخ سود قیمت فعلی هر کیسه سیمان در بازار برای مصرف کننده باید کمتر از ۵۰ هزار تومان باشد.

به گفته کارشناسان اما این ریزش قیمت‌ها در بازار سیمان موقتی خواهد بود چراکه تأمین برق شبانه صنایع فولاد و سیمانان هم زمانی که شهرک‌های صنعتی نیز با قطعی برق گسترده مواجه هستند به نظر کار ادامه‌داری نمی‌آید و از طرف دیگر قیمت این کالای اساسی در بازارهای جهانی نیز در حال بالا رفتن است.

به دنبال افزایش قیمت زغال‌سنگ، کک نفتی و نفت خام در پس زمینه درگیری روسیه و اوکراین، انتظار می‌رود قیمت سیمان در بازارهای جهانی شش تا ۱۳ افزایش یابد.

زغال سنگ مهمترین عنصر کلینکر است که یک ماده خام حیاتی مورد استفاده در صنعت تولید سیمان است. علاوه بر افزایش روزافزون قیمت زغال سنگ، قیمت تمام شده فرآورده‌های نفتی مانند بنزین و گازوئیل نیز در بازارهای بین‌المللی در حال افزایش است که تأثیر بسیار بدی بر هزینه تولید مواد اولیه سیمان و مواد بسته بندی می‌گذارد.

با توجه به آنچه گفته شد پیش‌بینی می‌شود کاهش و ثبات قیمت سیمان در بازار مقطعی باشد و این کالای اساسی به مدار رشد بازگردد.

طبق آخرین بررسی‌های میدانی صورت گرفته در حال حاضر هر پاکت سیمان تیپ دو تهران در بازار ۵۰ هزار تومان قیمت دارد و هر پاکت سیمان تیپ دو آبیک نیز به قیمت ۴۹ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و هر پاکت سیمان تیپ دو فارس نو نیز ۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خورده است و سیمان تیپ ۵ تهران نیز ۶۸ هزار تومان قیمت خورده است و سیمان تیپ یک آبیک در بازار ۵۱ هزار تومان قیمت دارد.

طبق بررسی‌های صورت گرفته هر پاکت سیمان تیپ دو آبیک در هفته‌های اخیر ۱۰ هزار تومان ارزان شده است.منبع: ایمنا

مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین